Užitečné a praktické informace o Bulharsku od cestovní kanceláře Bulgariatour

Vyberte kritéria

Země a destinace

Odjezd a návrat

Odjezd od:
Návrat do:

Cestovní pojištění s připojištěním COVID-19

AKTUÁLNÍ INFORMACE

BULHARSKO - POBYT BEZ TESTU, REGISTRACE A BEZ KARANTÉNY

 

ŘECKO - PCR TESTY A REGISTRAČNÍ POVINNOST

Nutnost vyplnění oficiálního elektronického formuláře – tzv. Passenger Location Form (PLF), který musí vyplnit každý cestující NEJPOZDĚJI 24 hodin před vstupem na území Řecka.

 

V případě, že následně neobdržíte QR kód, postačí potvrzovací e-mail, který po řádném vyplnění obdrží.

 

Více informací zde

Letecké zájezdy 2-6 dní

Odběr novinek

Letenky do celého světa

Počasí

Dovolená v Bulharsku

 

Chcete–li mít o dovolené garantované slunce, teplé moře a útulné pláže, jeďte k Černému moři s více než 300 hodinami slunečního svitu ve vrcholné sezóně. Bezpečné, křišťálově čiré a klidné vody s nízkým obsahem soli a bez nebezpečných dravých živočichů, jsou ideální pro koupaní, plavání i potápění. Široké přímořské písčité pláže s jemným zlatým pískem (378 km) lemují malebné zálivy, ke kterým se pozvolna svažují hezké lesíky. Stejně jako celá okolní krajina je samotné Černé moře nevšedně bohaté na přírodní krásy a kontrasty. Široké, otevřené a do moře se svažující pláže sousedí s malými romantickými zálivy, vysokými písečnými dunami, úchvatnými stěnami a útesy, smaragdově zelenými zátokami a rybářskými vesničkami.

 

Bulharsko je zemí rozmanitou, pestrou, lákající, zemí nedotčené přírodní krásy, ideální cíl letních nebo zimních dovolených a prázdnin. Bulharsko leží v srdci Balkánského poloostrova. Velkolepá příroda, mírné podnebí, teplé moře a početné minerální prameny jsou opravdovým bohatstvím země. Na území o rozloze 111 000 km2 se nacházejí jak velkolepé hory, tak i široké úrodné roviny. Hlavním městem je Sofie, počet obyvatel je cca 7,3 mil. Nejvyšší vrchol Bulharska Musala, se nachází v pohoří Rila a dosahuje výšky 2925 metrů.


Tato malá země má co nabídnout každému turistovi. Dlouhé léto, zlaté pláže, čistá jezera, horké minerální prameny či tisíciletá historická města. Jsou zde krásné hory s výbornými podmínkami na odpočinek i sport, jak v zimě tak v létě, zelené doliny s nádhernou vůní růží. Přivítání je tu milé a přátelské. Pobyt v Bulharsku je finančně nenáročný a dokonce výhodný. V nabídce CK Bulgariatour, která je odborníkem na zájezdy do této země, jsou ceny dostupné pro každého návštěvníka.


Na severu Bulharska tvoří hranici s Rumunskem řeka Dunaj, na jihu pak probíhá hranice s Řeckem a Tureckem. Východní břehy Bulharska omývá Černé moře. Na západě země sousedí se Srbskem a s Makedonií.

 

 

POBŘEŽÍ ČERNÉHO MOŘE
Chcete–li mít o dovolené garantované slunce, teplé moře a útulné pláže, jeďte k Černému moři s více než 300 hodinami slunečního svitu ve vrcholné sezóně. Bezpečné, křišťálově čiré a klidné vody s nízkým obsahem soli a bez nebezpečných dravých živočichů, jsou ideální pro koupaní, plavání i potápění. Široké přímořské písčité pláže s jemným zlatým pískem (378 km) lemují malebné zálivy, ke kterým se pozvolna svažují hezké lesíky. Stejně jako celá okolní krajina je samotné Černé moře nevšedně bohaté na přírodní krásy a kontrasty. Široké, otevřené a do moře se svažující pláže sousedí s malými romantickými zálivy, vysokými písečnými dunami, úchvatnými stěnami a útesy, smaragdově zelenými zátokami a rybářskými vesničkami.

 

Obyvatelstvo a jazyk
Počet obyvatel je cca 7,3 mil., z toho asi 1,2 mil. žije v Sofii. Obyvatelé jsou obecně přívětiví a pohostinní, jazyk bulharský (cyrilice), důležité nápisy jsou v latince, domluvit se lze rusky a světovými jazyky. Čeští občané jsou v Bulharsku oblíbeni a vítáni a rádi se do této země opět vracejí.

 

Důležité kontakty
Velvyslanectví ČR v Sofii: Posolstvo na Českata Republika, Georgi S. Rakovski 100, 1000, Sofia,
tel.: +359 2 948 68 00, e-mail: consulate.sofia@embassy.mzv.cz
Konzulární pohotovostní telefonní číslo: + 359 2 888 398 045                                                                                              Konzulární jednatelství ČR v Burgasu (pouze v hl. sezoně): tel.:+359 885 359 050                                                      Honorární konzulát ČR ve Varně: + 359 887 648 029                                                                                                Hlídka policie ČR v Primorsku: + 359 884549431                                                                                                     Hlídka policie ČR v Nesebaru: +359 8845 51369                                                                                     

 

Jak to začalo
První Češi navštívili Bulharsko po jeho osvobození z turecké nadvlády (1878). Vzpomínán je zejména prof. slavistiky Konstantin Jireček, který se významně
podílel na vybudování bulharského školství (sepsal Bulharské dějiny a deníky z cest po Bulharsku), dále malíři Jan Václav Mrkvička a Jaroslav Věšín, amatérští archeologové bratři Škorpilové, hudebníci Josef Chochola, K. J. Jermář ad. Spolu s nimi přicházeli učitelé, stavitelé železnic (ing.Trnka), pivovarů (bratři Mildové a Proškové) a další. Na dovolenou k Černému moři jezdíme od roku 1948. Od roku 1991 se Češi opatrně vrací do Bulharska a zájem turistů o tuto zemi rok od roku stoupá. V Primorsku má CK Bulgariatour informační kancelář, ve které jsou klientům po celou dobu pobytu k dispozici naši delegáti.


Pasové a celní předpisy
Občan ČR může cestovat do Bulharska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, který je vybaven strojově čitelnou zónou a který nemá oddělenou vyznačenou část (t. j. bez odstřiženého rohu). Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Bulharska.

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Je doporučeno si před cestou ověřit u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Základní informace o omezeních pro dovoz a vývoz valut a místní měny, drahých kovů a kamenů a množství zboží pro osobní potřebu, převáženého v osobním zavazadle, je uvedeno na internetové stránce www.mzv.cz/sofia, v oddíle víza a konzulární informace – podmínky pro vstup a pobyt v Bulharsku.

 

Bezcelní dovoz a vývoz se vztahuje jen na věci osobní potřeby, které svým množstvím a hodnotou nemají obchodní charakter. Co se týká množství zboží, používá se definice „přiměřené množství“, přičemž pro občany EU platí u dovozu a vývozu alkoholických a tabákových výrobků liberálnější režim. Všechny ostatní věci, zejména drahá elektronika, šperky aj., je třeba deklarovat. Zvláštnímu režimu podléhá dovoz a vývoz starožitností.

Od 15. 6. 2007 Bulharsko uplatňuje nařízení Rady a Evropského parlamentu č.1889 o kontrole peněžních prostředků, vstupujících nebo vystupujících z prostoru Společenství, které občanům EU zjednodušuje dovoz a vývoz valut do/z Bulharska.

Postihy za porušení bulharského Devizového zákona jsou velmi tvrdé - kromě zabavení „předmětu porušení zákona“ jsou vyměřovány velmi vysoké pokuty, současně může být rovněž zahájeno trestního řízení. Při obzvláště velké hodnotě zabaveného zboží nebo valut je rovněž zabaven dopravní prostředek, ve kterém bylo zboží převáženo.

 

Čas
Po celý rok platí východoevropský čas (VEČ), tzn. o jednu hodinu více.

 

Měna
Měnovou jednotkou je 1 Leva, značka LV (1 LV = 100 stotinek), bankovky v hodnotě 2, 5, 10, 20, 50, 100 měna není volně směnitelná, doporučuje se směna z € či USD, oficiální kurz je cca 1 € = 1,95 LV, samozřejmě při směně počítejte s poplatkem nebo kurzem nepatrně nižším. Banky jsou otevřeny od
pondělí do pátku od 8.00 do 16.00 hod. Ve větších turistických centrech jsou 24 hodin denně přístupné bankomaty. Hlavní mezinárodní úvěrové karty jsou
běžně přijímány ve velkých hotelech, půjčovnách automobilů, některých restauracích a obchodech. 


Poštovné a telefon do ČR
poštovní známka stojí cca 1,5 LV. Pokud chcete telefonovat domů, kód do ČR je 00420 + tel. číslo. 


Zdravotnictví
Lékárnu poznáte podle štítu s křížkem nad vchodem a podle nápisu APTEKA. Některé léky, podobně jako u nás, jsou dostupné bez lékařského předpisu, za příslušný poplatek. V případě onemocnění se obraťte na stálého delegáta cestovní kanceláře nebo recepci hotelu. Poplatky za lékařskou péči a léky se platí v hotovosti. Proto je nutné počítat s finanční rezervou. Na základě lékařské zprávy, účtenek od lékaře a léků, Vám pojišťovna po návratu do ČR danou částku po předložení všech náležitostí uhradí.


Cesta autem
Při cestě autem nesmíte zapomenout na:
• mezinárodní pojištění odpovědnosti z provozu vozidla - zelená karta
• mezinárodní poznávací značku, nutný mezinárodní ŘP
• technický průkaz
• hasicí přístroj
• lékárničku
• výstražný trojúhelník a reflexní vestu
• minimální hloubka dezénu je 1,6 mm

V Bulharsku se zpoplatňuje používání veškerých státních silnic a dálnic. Při průjezdu Bulharskem se tak bez dálniční známky pravděpodobně neobejdete. Seznam zpoplatněných silnic naleznete například na Vinetka.com.

Poplatky za používání silnic v roce 2018: do 3,5 t – 8 €/sedmidenní, 15,50 €/měsíční, 50 €/roční. Dálniční známku zakoupíte např. na benzínových pumpách, hraničních přechodech.

Při poruše vozu je možné volat silniční pomoc („patna pomošt“) na tel. 146 (pouze z mobilního telefonu) nebo na 02 91146. 

Pro aktuální informace kontaktujte velvyslanectví Bulharské republiky v Praze: 

Krakovská 580/6, 110 00 Praha 1, tel./fax.: 222 211 258-9, 222 211 728, e-mail: embassy.prague@mfa.cz.

 

Rychlostní limity
Obec 50 km/h, mimo obec 90 km/h, dálnice 130 km/h.

Doporučujeme předpisy dodržovat, vyhnete se vysokým pokutám a případné zvůli dopravních policistů.

Denní svícení povinné.

Zimní pneumatiky povinné (v zimním období).

Povolené množství alkoholu 0,5 ‰.

Výše uvedené údaje jsou uvedeny pouze pro informaci. V případě rozporu s právními předpisy a pravidly silničního provozu v jednotlivých zemích, použijí se tyto předpisy. BESIP, ani Ministerstvo dopravy ČR, ani jakákoli osoba jednající jménem těchto organizací neodpovídají za možné následky, které mohou vzniknout z následujících údajů.

Pokud není uvedeno jinak, platí pravidla uvedená výše pro soukromá (osobní) vozidla. Jednostopá vozidla a užitková vozidla podléhají zvláštním pravidlům, která zde nejsou uvedena.

Pro informace u jednotlivých států jsou využity podklady Ministerstva zahraničních věcí ČR. Další informace www.mzv.cz.


Bulharská kuchyně
V hotelech se vaří převážně jídla mezinárodní kuchyně obohacena o balkánské prvky. Jídlo bývá velmi chutné a pestré díky nejrůznějším kombinacím zeleniny, masa, ryb a příloh. Mezi často používaná masa patří kuřecí, vepřové a jehněčí, široký výběr ryb, velmi oblíbené jsou místní speciality z mletého masa – „Kebabčeta” (čevapčiči), „Kjufteta” (karbanátky), rozšířené je maso upravované na roštu (tzv. ”Skara”), případně ve formě minutek a specialit podle jednotlivých restaurací. Mezi oblíbenými přílohami nesmí chybět bílý chléb, obvykle se nabízí brambory pečené i vařené, rýže nebo těstoviny. Velmi oblíbený je balkánský sýr z ovčího či kravského mléka „Kaškaval”, podobný našim tvrdým sýrům. Jídla bývají dochucována vinným octem, olivovým olejem, místním kořením a často se používá česnek. Ze salátu je oblíbený šopský, rajčatový a míchaný. Bulhaři většinou začínají jídlo aperitivem (Mentovka, Mastika, Rakije), během jídla se podává z množství kvalitních bulharských vín či pivo (Zagorka, Kamenitza, Burgasko). Bulhaři mají jídlo v oblibě, jedí rádi a hlavně pomalu, na rozdíl od našich poněkud uspěchaných zvyků.

 

Orientační ceny v LV  (1 LV=cca 14 Kč ke dni 1.4.2014)

Supermarket Restaurace
mléko 1 l 1,20-1,80  hlavní bezmasé jídlo
chléb 0,8 kg  1,00-1,50

smažená cuketa

s česnekovým jogurtem

4,00-5,50
vejce 0,25-0,30 papriky v rajčatové omáčce 4,50-6,00
    míchaná vejce se zeleninou 4,50-6,00
jogurt 1,00-1,40 hlavní masové jídlo
máslo 3,40-5,50 musaka 4,50-5,50
meloun 1 kg 0,60-1,20 kuře s rýží 5,00-6,00
broskve 1 kg 3,40-4,50 grilované maso mix 8,00-12,00
ovocný džus 1 l 1,50-2,50 ostatní
pivo 0,5 l 1,00-2,50 pivo 0,5 l 1,80-2,80
víno 0,7 l 3,50-9,90 víno 200 ml 2,50-3,50
coca-cola, fanta, sprite 2 l 1,80-2,50 limonáda 1,00-1,80
balená voda 0,5 l 0,80-1,00 balená voda 0,5 l 1,00-1,80
balená voda 1,5 l 1,00-1,50 rakie 50 ml 1,50-2,50
těstoviny 500 g 1,20-2,00 kafe espresso 1,20-1,50
rajčata 1 kg 2,50-3,50 zmrzlinový pohár 3,00-4,00
paprika 1 kg 3,50-4,50 zmrzlina (kopeček) 1,00-2,00
Rychlé občerstvení
pizza 1/4 2,50-3,50  vařená kukuřice 1,50-2,00
malé rybičky 100 g 2,50-3,50 gyros  3,50-5,00
palačinka (crepa) 2,50-4,50 párek v rohlíku 1,50-2,00

 

Pozn.: v tabulce jsou uvedeny orientační ceny jen pro jižní černomořské pobřeží. Na Slunečním pobřeží jsou ceny cca o 15 až 20 % vyšší.

 

Klimatická tabulka Bulharsko

Průměrná denní teplota vzduchu a vody ve °C
  duben květen červen červenec srpen září říjen
Průměrná denní teplota 15 21 26 29 29 24 20
Průměrná noční teplota 7 12 16 18 17 15 11
Průměrná teplota vody 10 15 19 22 23 21 17

 


 

Řadit dle:
12
17 položek, 2 stránky

cena od: 9 430.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Primorsko

Inna ***

Klubový hotelový dům s bazénem leží v klidnější části letoviska cca 250 m od severní pláže, hned za písčitými dunami. Příjemně vás překvapí jeho denní...

cena od: 9 830.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Primorsko

Hotel Duni 3 ***

Hotel Duni 3 se nachází v bezprostřední blízkosti oblíbeného hotelu Duni 2, ve kterém klienti využívají některých služeb. Je součástí hotelového kompl...

cena od: 10 320.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Primorsko

Hotel Duni 2 ***

Rodinný hotel Duni 2 leží v první linii u severní pláže, od které je oddělen pouze písečnými dunami. Hotel je součástí komplexu Dunes, který se skládá...

cena od: 8 760.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Primorsko

Jana **

Oblíbený, rodinný penzion je situován ve staré části letoviska Primorska. Nachází se v ideální poloze mezi oběma plážemi. Penzion je vzdálený jak od s...

cena od: 11 890.00 Kč

Bulharsko, Černomořské pobřeží, Slunečné Pobřeží

Kotva ****

Hotel Kotva je od nádherné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře vzdálen cca 250 m. Hotel je oblíben především díky velkému aquaparku, který je so...

cena od: 1 830.00 Kč

Bulharsko, Vnitrozemí, Bansko

Hotel St. George Holiday ****

Bansko, centrum - 1,5 m, skiareál Bansko - 1 km, termální lázně Banja - 8 km, Sofia (letiště) - 165 km

cena od: 3 510.00 Kč

Bulharsko, Vnitrozemí, Pamporovo

Hotel Merryan ***

Pamporovo, centrum - 50 m, skiareál Pamporovo - 900 m, skiareál Pamporovo (Malina) - 2,7 km, skiareál Mechi Chal - 9,5 km, skibus* - 0 m * služby za p...

cena od: 3 690.00 Kč

Bulharsko, Vnitrozemí, Bansko

Bulharsko, Vnitrozemí, Bansko

Aparthotel St. George Palace ****

Bansko, centrum - 2,5 km, skiareál Bansko - 1,4 km, termální lázně Banja - 10 km, Sofia (letiště) - 165 km

12
17 položek, 2 stránky
Vytvářím objednávku...