BULGARIATOUR - spolehlivý partner pro Vaši dovolenou 2020 v Bulharsku a Řecku!

Vyberte kritéria

Odjezd a návrat

Odjezd od:
Návrat do:

Cestovní pojištění s připojištěním COVID-19

AKTUÁLNÍ INFORMACE

NOVÁ REGISTRAČNÍ POVINNOST DO ŘECKA OD 1.7.2020

Nutnost vyplnění oficiálního elektronického formuláře – tzv. Passenger Location Form (PLF), který musí vyplnit každý cestující NEJPOZDĚJI 24 hodin před vstupem na území Řecka.

 

V případě, že následně neobdržíte QR kód, postačí potvrzovací e-mail, který po řádném vyplnění obdrží.

Více informací zde

Letecké zájezdy 2-6 dní

GO Parking

Parkování letiště Praha

Registrace klienta

Nejste přihlášen

V kufru máte 0 zájezdů

Odběr novinek

Letenky do celého světa

Počasí

Kurzovní lístek

Euro127.11
Americký dolar123.29
Britská libra129.68
Bulharský leva113.86

Cestování do Bulharska v době koronaviru FAQ

 

Často kladené otázky a odpovědi pro cesty do Bulharska

 

16.6.2020

Vyjádření Velvyslanectví Bulharské republiky v České republice k některým dotazům.

 

1. Od kdy bude možné létat z České republiky do Bulharské republiky bez předložení testu nebo uložení karantény či jiných omezení (např. předložení formuláře)?

Podle nařízení ministra zdravotnictví č. RD-01-338/13.06.2020, které je v platnosti od 15. června 2020, mohou na území Bulharské republiky přijíždět turisté z České republiky leteckou, námořní, železniční a automobilovou dopravou všemi hraničními přechody bez podstoupení 14denní karantény. Požaduje se předložení prohlášení, že nemají symptomy onemocnění COVID-19, že nejsou v karanténě, že jsou seznámeni s epidemiologickou situací a riziky onemocnění, že budou dodržovat protiepidemická opatření v Bulharské republice a že cestují na vlastní riziko.

 

2. Jsou nějaká omezení vpřípadě pozemní cesty z České republiky do Bulharska? Například při cestě autobusem přes Srbsko nebo Rumunsko (přechod Giurgiu-Ruse) nebo vlakem přes Slovensko, Maďarsko a Rumunsko?

V současnosti,16. června 2020, nejsou zavedena žádná omezení, ale mohou být zavedena s ohledem na epidemiologickou situaci v příslušné zemi.

 

3. Jaké jsou podmínky při přepravě autobusem při transferu z letiště do hotelu nebo během výletu?

Pokud jde o pokyny pro přepravu autobusem, je třeba mít na paměti, že pro veřejnou dopravu, jejíž součástí je i turistická autobusová přeprava, platí Pokyny pro dezinfekci dopravních prostředků pro veřejnou přepravu v podmínkách epidemického rozšíření COVID-19, vydané Národním střediskem pro nakažlivé a parazitické nemoci. Podmínky jsou vsouladu s nařízeními Ministerstva zdravotnictví a je třeba řádně zachovávat stanovená protiepidemická opatření. Prosím, uvažte, že autobusové přepravní služby jsou v kompetenci Ministerstva dopravy, informačních technologií a spojů.

 

4. Jaká jsou opatření pro hotely (při stravování, pro užívání krytých i otevřených bazénů, pro používání vodních skluzavek, pro užívání pokojů, při změnách servírování jídel apod.)?

Ministerstvo cestovního ruchu vypracovalo v koordinaci s Ministerstvem zdravotnictví Pokyny pro provoz ubytovacích, stravovacích a zábavních podniků v podmínkách nebezpečí nákazy COVID-19 v Bulharsku.

Je třeba plnit tyto požadavky:

U požadavků na stravování se doporučuje přejít na objednávky jídel a nápojů à la carte, na objednávky předem pro všechny denní jídelní doby a pokud je to možné, na servírování jídel klientům.

Přípustné jsou dvě varianty bufetového stravování – když je jídlo připravené za průhlednou bariérou a podáváje obsluhující personál s rouškou a rukavicemi, nebo když je díky organizaci pracovních procesů a režimu poskytování stravovacích služeb jídlo uspořádán ojako bufet s klientskou samoobsluhou tak, aby při této samoobsluze bylo zachováváno dodržování požadavků na vzdálenos tmezi klienty a na používání osobních ochranných prostředků.

Je povolen provoz a užívání bazénu, přičemž personál dohlíží na zachovávání bezpečnostních pravidel a vzájemné vzdálenosti mezi návštěvníky. V zóně kolem bazénu je třeba zajistit stojany s dezinfekcí.

Akvaparky a vodní atrakce lze provozovat, pokud se při jejich činnosti zachovávají požadavky na vzájemnou vzdálenost osob a striktně se dodržují zákonné požadavky zdravotnických orgánůna způsob jejich užívání a na ošetření vody v plaveckých bazénech. Doporučuje se po každém hostovi rutinně uklidit a vydezinfikovat veškeré kontaktní povrchy, zařízení a sprchy a pečlivé větrání místnosti nebo po úklidu místnosti ozónování/mlžení/zbavení nákazy s použitím dalších specializovaných technologií jako jsou baktericidní lampy aj.

 

5. Jaká závazná opatření je třeba zachovávat během pobytu v Bulharsku – např. nošení roušek, zachovávání povinné vzdálenosti, pravidla při výletech, omezení na plážích, v restauracích, ve veřejné dopravě atd.?

Podle nařízeníč. RD-01-262/14.05.2020 je při bezprostředním obsluhování klienta vyžadujícím vzdálenost menší než 1,5 m povinnost používat ochrannou roušku na obličej nebo ochranný štít. Všechny fyzické a právnické osoby, které poskytují služby občanům, zorganizují svou činnost tak, aby bylo v místnostech a v otevřených plochách snimi sousedících zajištěno zachovávání vzdálenosti nejméně 1,5 m mezi osobami, kterým příslušné služby poskytují. Všechny osoby, které se nacházejí v uzavřených veřejných místnostech, jsou povinny mít na obličeji ochrannou roušku, jednorázovou nebo na opakované použití, nebo jiný prostředek, zakývající nos a ústa (šátek, šálu, štít aj.), přičemž veřejná místa jsou místa pro každého veřejně dostupná, jako veřejná doprava, obchodní, sportovní nebo kulturní zařízení, správní objekty, kostely a modlitebny, místa, na kterých se poskytují veřejné a jiné služby. Protiepidemické opatření zachovávání vzájemné vzdálenosti nejméně 1,5 metru mezi osobami, které nejsou zjedné rodiny/domácnosti, se uplatňuje při pohybu na otevřených veřejných místech (včetně parků, ulic, autobusových zastávek).

 

6. Jak se bude postupovat v případě, že v hotelu bude někdo pozitivně testován na COVID-19, například klient určitého touroperátora? Kde eventuálně stráví karanténu, jak dlouho potrvá, jak bude zajištěn jeho návrat a na čí účet budou s tím spojené náklady?

V případě jasných příznaků onemocnění, jako jsou stálý kašel, nevolnost, obtížné dýchání, zvýšená teplota, bolest v krku, rýma, malátnost, svalová bolest aj., je host izolován v předem připraveném pokoji v místě ubytování, objekt se nedává do karantény a dodržují se doporučení zdravotnických orgánů. Host informuje vedení, lékaře v objektu nebo léčebné zařízení, s nímž má ubytovací objekt uzavřenou smlouvu na služby, okresní zdravotní inspekci nebo Středisko rychlé zdravotní pomoci. Ministerstvo cestovního ruchu vypracovalo Prohlášení o cestě na vlastní riziko. Je jednostranným projevem vůle deklaranta a není závazné. Upozorňuji, že toto opatření bylo přijato i Evropskou komisí a je obsaženo ve Sdělení „COVID-19: Pokyny EU k postupnému obnovování služeb cestovního ruchu a ke zdravotním protokolům v ubytovacích a stravovacích zařízeních“a jeho cílem je zajistit trasování hosta v případě, že se zjistí, že je pozitivní na koronavirus nebo bude určen jako kontakt pozitivní osoby. Prohlášení může být cizím občanům poskytnuto předem, aby sním bylli seznámeni.

 

7. Bude třeba při vstupu do Bulharska vyplňovat nějaké formuláře? Pokud ano, byli bychom rádi, kdybychom mohli takové formuláře dostat předem.

Podle nařízení ministra zdravotnictví č. RD-01-338/13.06.2020, které je v platnosti od 15. června 2020, mohou na území Bulharské republiky přijíždět turisté z České republiky leteckou, námořní, železniční a automobilovou dopravou všemi hraničními přechody bez podstoupení 14denní karantény, pouze po předložení prohlášení, že nemají symptomy onemocnění COVID-19, že nejsou v karanténě, že jsou seznámeni s epidemiologickou situací a riziky onemocnění, že budou dodržovat protiepidemická opatření v Bulharské republice, a že cestují na vlastní riziko.

 

8. Můžete nám poskytnout podrobnější informaci o epidemiologických podmínkách, pokud jsou potřeba pro vstup do Bulharska nějaké doklady pro leteckou dopravu i pro autobusovou dopravu (např. od Srbska)?

Na základě čl. 63 odst.4 a 11a čl. 63 v zákona o zdraví, čl. 72 správního řádu bylo vsouvislosti s usnesením vlády č. 325 ze dne 14.5.2020 o vyhlášení mimořádné epidemické situace vydáno nařízení č. RD-01-262/14.05.2020, které zavedlo na území Bulharské republiky od 14. května 2020 do 14. června 2020 protiepidemická opatření. Usnesením vlády ze dne 10. 6. 2020 byl epidemický stav prodloužen do 30. června. V důsledku uplatnění účinných opatření patří počet osob infikovaných koronavirem v Bulharsku mezi nejnižší v Evropě. Ke dni 16. 6. 2020 byl počet nakažených osob 3341, 176 z nich zemřelo.

 


 

Dřívější dotazy a odpovědi:

 

- Od kdy je možné cestovat do Bulharska?

Od 1. června 2020 je zrušen zákaz vstupu do Bulharska pro občany EU a zemí Schengenu, tedy i pro české občany. Česká vláda zařadila Bulharsko mezi „zelené země“ s nízkým rizikem přenosu koronaviru, takže je možné do Bulharska cestovat bez obav a nutnosti 14denní karantény, či povinného testu na koronavirus při návratu zpět do ČR. Návštěvníci Bulharska mohou být při vstupu do země požádáni o vyplnění prohlášení.


- Mohu do země přicestovat bez udání důvodu?
Ano, podle sdělení bulharského ministerstva zahraničí mohou čeští občané vstoupit do země bez omezení a není nutné uvádět důvod.


- Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?
Negativní test na COVID-19 není zapotřebí a český občan, pokud nepřicestuje ze Švédska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Belgie, Irska, Portugalska, Španělska, Malty a Itálie, jakož i ze všech třetích zemí s výjimkou Srbska, Černé Hory a Bosny a Hercegoviny, nemusí po příjezdu do karantény. Při vstupu na území Bulharska mohou hraniční orgány požádat o vyplnění prohlášení.  


- Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?
V tuto chvíli dle sdělení bulharského ministerstva zahraničí mohou čeští občané vstoupit do země bez omezení, což se vztahuje i na tranzit. Jinak platí, že tranzit přes území lze provádět pouze v případech, že se může zajistit neprodlené opuštění území Bulharské republiky (vztahuje se na ostatní občany mimo země EU, Velké Británie a Severního Irska, Schengenu, Srbska a Republiky Severní Makedonie).


- Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky?
Ano, je možno do Bulharska přicestovat za prací a nejsou stanoveny zvláštní podmínky. Pouze by český občan neměl přicestovat ze Švédska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Belgie, Irska, Portugalska, Španělska, Malty a Itálie, jakož i ze všech třetích zemí s výjimkou Srbska, Černé Hory a Bosny a Hercegoviny, aby se vyhnul po příjezdu do povinné karanténě. Doporučuje se mít s sebou při vstupu potvrzení o zaměstnání (pracovní smlouvu apod.).


- Na co si mám dát pozor?
V současné době stále platí nošení roušek v uzavřených veřejných prostorách.

 

- Je nutné nosit ve společných prostorách hotelu roušky?

Ne. V hotelech není používání roušek ani jiných prostředků osobní ochrany (např. rukavice) pro klienty povinné.

 

- Jak je to s používáním klimatizace?
Použití klimatizace je povoleno, ale nedoporučuje se. Platí zvýšené požadavky na pravidelné čištění a dezinfekci filtrů klimatizačních jednotek.

 

- Jaká opatření jsou zavedena v hotelových restauracích?

V hotelových restauracích platí:

 • zvýšené požadavky na čistotu a dezinfekci prostor,
 • dodržování pravidla sociálního odstupu (ve frontách, mezi stoly apod. min. 1,5 m),
 • maximální obsazenost jednoho stolu 4 lidmi (nebo rodinou),
 • minimalizace samoobslužného použití automatů na nápoje,
 • zákaz přímého kontaktu hostů s jídlem.

 

- Jak to bude s bufetovým stravování, se švédkými stoly?

Stravování formou bufetových stolů/švédských stolů je povoleno v případě, že jídlo je umístěno za plexisklovou zábranou a hostům ho servíruje personál vybavený ochrannými pomůckami (maska, rukavice apod.) nebo jsou již porce pokrmů připraveny jednotlivě na talířscích (hosté se jídla nedotýkají).

 

- Budou fungovat bazény?

Koupání v bazénech a vodních parcích je povoleno vč. využívání vodních atrakcí. Je nutné pouze dodržovat bezpečný odstup od ostatních osob a platí zvýšené požadavky na čistotu vody a použití dezinfekčních prostředků.

 

- Jak to bude na plážích?

Pláže jsou otevřené, pouze na nich platí některá opatření jako např. dodržování minimálního odstupu mezi lehátky a slunečníky. Jeden slunečník by měl mít kolem sebe prostor minimálně 20 metrů čtverečních. Některé pláže na pobřeží Bulharska budou poskytovat všem návštěvníkům lehátka a slunečníky zcela zdarma, ostatní pronajímatelé budou poskytovat slevu ve výši 50 %.

 

- Jsou otevřeny wellness a SPA centra?

Návštěva wellness a SPA je povolena. Je nutné dodržovat hygienická pravidla, společenský odstup apod.

 

- Budou otevřena fitness centra a další sportoviště?

Ano. Fitness centra i tělocvičny a další prostory na sport jsou otevřeny. Nesmí v nich však být najednou více než 10 lidí a zároveň více než 1 osoba na metr čtvereční plochy. Je nutné dodržovat odstup od ostatních osob.

 

- Jaká jsou bezpečnostní opatření na bulharských letištích?

Cestující do Burgasu by měli být vybaveni vlastními ochrannými pomůckami (rouškami a rukavicemi) a během cesty je používat. Letiště přijala tato opatření:

 • přizpůsobení kapacity terminálů,
 • dezinfekční prostředky k dispozici,
 • podlahové značky pro společenský odstup (min. 1,5 m),
 • uspořádání prostorů k sezení/čekání cestujících s ohledem na dostatečný odstup od ostatních osob,
 • podpora online odbavení, bezkontaktních palubních lístků a bezkontaktního placení,
 • měření teploty cestujících, zdravotní prohlídky, termokamery,
 • zvýšená frekvence čištění a dezinfekce všech prostor,
 • řízení cirkulace vzduchu a čištění střešních filtrů na terminálech,
 • TV obrazovky informující o bezpečnostních opatřeních a hygienických doporučeních apod.

 

- Fungují nějaká omezení v letadlech?

V letadlech jsou dodržována bezpečnostní pravidla, jde zejména o:

 • dezinfekci všech sedaček, servírovacích stolků, úložných prostor, kapes i toalet před a po každém letu,
 • dodržování odstupů při nástupu a výstupu (případně během letu, pokud to kapacita dovolí),
 • povinnost cestujících mít roušku (kromě dětí do 2 let a dalších výjimek),
 • omezení nabídky palubního občerstvení a jeho bezpečné balení,
 • omezení prodeje na palubě a bezkontaktní placení – během letu je možné platit pouze kartou.

 

- Jaká bezpečnostní opatření platí v bulharských hotelech?

 • Zvýšené požadavky na čištění, větrání a dezinfekci společenských prostor a pokojů,
 • omezení kapacity společných prostor,
 • dodržování společenského odstupu (1,5-2 m),
 • ve společných prostorách jsou hostům k dispozici dezinfekční prostředky,
 • odborné proškolení personálu a jeho povinnost používat ochranné pomůcky (obličejové masky, rukavice apod.),
 • podpora bezkontaktních plateb atd.

 

 

V návaznosti na rozhodnutí vlády o ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR níže uvádíme aktuální informace.

 

Ministerstvo zdravotnictví bude vyhodnocovat jednou týdně data ECDC a na jejich základě se bude zařazení zemí dle vývoje tamní epidemiologické situace měnit na webu koronavirus.mzcr.cz

 
Další informace naleznete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních ČR věcí či Ministerstva vnitra ČR.

 

 

 VSTUP NA ÚZEMÍ BULHARSKA A TRANZIT

Od 1. 6. 2020 je zrušen zákaz vstupu do Bulharska pro občany EU a zemí Schengenu (včetně San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu). Povinná 14denní karanténa při vstupu do země se týká všech osob, které vstupují na bulharské území ze Švédska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Belgie, Irska, Portugalska, Španělska, Malty a Itálie, jakož i ze všech třetích zemí s výjimkou Srbska a Severní Makedonie. Z výše uvedeného zákazu platí výjimka pro

 • bulharské občany a občany ostatních zemí EU, kteří cestují z humanitárních důvodů nebo jsou představiteli subjektů zabývajících se obchodně-ekonomickou a investiční činností a osoby mající přímý vztah k budování, údržbě, provozu a zajištění bezpečnosti strategické a kritické infrastruktury Bulharské republiky, realizaci projektů certifikovaných dle Zákona o podpoře investic, analýzám projektů pro potenciální investory a další činnosti, jež mají význam pro ekonomiku země, jakož i osoby, zapojené do výstavby a opravy lodí, což musí být potvrzeno dopisem ministra hospodářství nebo jiného ministra, odpovědného za danou činnost;
 • zdravotnické specialisty, vědecké pracovníky ve zdravotnictví, sociální pracovníky a jejich vedoucí, je-li účel jejich cesty spojen s vykonávanou profesí;
 • pracovníky, kteří jsou zapojeni do dodávek léků, zdravotnických výrobků a osobních ochranných prostředků, zdravotnických přístrojů včetně jejich instalace a údržby;
 • zahraniční oficiální představitele (vrcholné státní představitele, členy vlád apod.) a členy jejich delegací, jakož i diplomaty, zaměstnance mezinárodních organizací, vojáků, příslušníků bezpečnostních a pořádkových služeb a humanitární pracovníky při plnění jejich povinností;
 • přeshraniční pracovníky;
 • řidiče autobusů, zajišťující mezinárodní převoz cestujících;
 • řidiče nákladních automobilů, které vykonávají nebo dokončují mezinárodní přepravu zboží a nákladů.

 

Nařízení ohledně tranzitního průjezdu přes území Bulharska se nemění. Podle sdělení Ministerstva zahraničních věcí Bulharska mohou čeští občané cestovat a tranzitovat přes Bulharsko bez omezení, pokud nepřicestují z některé z výše uvedených zemí.   

 

Osoby, které nemusí do karantény, jakož i ty, které tranzitují přes území Bulharska, předloží orgánům pohraniční zdravotní inspekce prohlášení, které je přílohou nařízení ministra zdravotnictví č. PD-01-285/29. 5. 2020 (pracovní překlad do češtiny je v příloze).

 

Aktualizované informace ke vstupu do země a situaci na hraničních přechodech (včetně informace o intenzitě nákladní dopravy) jsou k nalezení zde.

 

Na hraničních přechodech a letištích jsou cestujícím distribuovány informační letáky (v bulharštině) na téma infekce koronaviru s podrobnými instrukcemi, doporučeními a kontakty. Leták přikládáme pro orientaci a případné využití (Koronavirus v BG leták (PDF, 910 KB)).  

 

DOPRAVA DO BULHARSKA

Cesta automobilem do ČR - je možná, v případě tranzitu zpět do ČR není již třeba asistence zastupitelského úřadu a odsouhlasování cesty přes Ministerstvo zahraničních věcí Bulharska. 

 

Cesta letadlem - funguje přímé letecké spojení mezi Sofií a Prahou, které zajišťuje národní přepravce Bulgaria Air (www.air.bg), od července začínají letat charterové spoje cestovních kanceláří do Burgasu a a Varny.

 

Mezinárodní autobusová, železniční nebo lodní doprava v současné době kvůli uzavření hranic nefunguje, místní vlaková spojení mohou být využita, stejně jako vnitrostátní autobusová doprava.

 

Vytvářím objednávku...